Grafitálom

Igencsak kigondolkodott a szokásos hajótervező dobozból a Grafito nevű tanulmány alkotója – ami nem is csoda annak tudatában, hogy nem is hajótervező az illető. Az eredmény azonban egy csoda lett – vagyis inkább lenne…

Mert igazán nagyot és mást álmodni a Grafito nevű vitorlás-tanulmány megalkotója, hiszen a leendő álomhajó olyan extravagánsra sikerült, mint még talán semmi, amit az elmúlt években láthattunk. Persze, a maga módján ez sem lóg ki a sorból, hiszen két nagy igazságot már megtanulhattak olvasóink az elmúlt évek fantasztikusan gazdag és sokszor igencsak fantáziadús hajótanulmány-kínálata alapján: 1. Sokkal több új formaterv készül, mint amennyi új hajót vízre tesznek minden évben, 2. a legérdekesebb ötleteket mindig olyanoktól láthatjuk, akik nem kifejezetten hajók tervezésével foglalkoznak.

Porszívóktól hajókig

Így van ez a Grafito estében is, hiszen alkotója, Igor Jankovic formatervező iparművész, aki dísztárgyaktól porszívókig sok mindent álmodott már – és nem egy álma meg is valósult már. Talán így lesz a Grafitóval is – bár ezt még nem tudni.

Az attraktív, egyszerre modern, stílusos, ugyanakkor klasszikus elemeket is ötvöző formavilágú hajó teste nem csak formáját, hanem anyagát tekintve is megelőzi korát

A rendkívül attraktív, egyszerre modern, stílusos, ugyanakkor klasszikus elemeket is ötvöző formavilágú hajó teste nemcsak formáját, hanem anyagát tekintve is megelőzi korát, hiszen az ötletgazda elképzelései szerint grafénből készülne. Ez a nanotechnológiával előállított, mikron-vastag grafitlemezek összedolgozásával előállított anyag rendkívül rugalmas, kiváló elektromos vezető és rettenetesen kemény. És bár maga az anyag ismert, széleskörű alkalmazásának gátja azonban rendkívül költséges előállítása. Persze, a hajóiparban a pénz önmagában ritkán számít akadálynak…

Valóban egyedi formák

A test hosszúkás szivarformáját ellensúlyozzák a kerek formák – például a kokpit mögött (!) kialakított üldögélő – és persze annak látványos üveg teteje

A hajó különleges formái rendkívül egyediek – és alighanem arról tanúskodnak, hogy Jankovic gyerekkorában sok Verne-regényt olvashatott, hiszen a Grafito leginkább a Nautilus tengeralattjáró vitorlákkal felszerelt változatának tűnik… A test hosszúkás szivarformáját ellensúlyozzák a kerek formák, amelyek nem túlságosan számítnaka elterjedtnek a hajózás világában. Ilyen kerek motívum például a kokpit mögött (!) kialakított üldögélő, amely inkább sci-fikbe illik, mint klasszikus vonalvezetésű vitorlásokra. Meglepő, de hatásos elem. Ráadásul még egy két oszloppal tartott, szinte lebegni látszó látványos üvegtetőt is kapott. Remekül néz ki, de alighanem elég meleg lehet alatta nap közben…

Belül nem olyan radikális

A hajó belterét látva is azonnal rájöhetünk, hogy nem hajótervező alkotása

A hajó belterét látva is azonnal rájöhetünk, hogy ez nem egy hajótervező alkotása, hiszen lényegében semmi sem utal arra, hogy egy hajó beltere lenne. Sokkal inkább kényelmes nappalira emlékeztet a szalon, méretes, kényelmes díványokkal és fotelekkel, ízléses barna és bézs színekbe öltöztetve. Ugyanakkor a külső formavilág odabent is visszaköszön egy sor elemen az itt-ott elhelyezett gömbökön vagy kör alakú díszeken. Egyszerű, letisztult elrendezés, stílusos bútorzat – szóval olyan az egész, mint egy szép lakberendezési katalógus címlapsztorija. Némileg meglepő módon azonban az enteriőrben sem a futurisztikus formák, se a high-tech anyagok nem fedezhetők fel. Talán nem is baj…

A kerek formák a szalonban is visszaköszönnek az itt-ott elhelyezett gömb alakú díszekkel

VM-kisokos: A grafén nanotechnológiával előállított, mikron-vastag grafitlemezek összedolgozásával előállított anyag rendkívül rugalmas, kiváló elektromos vezető és rettenetesen kemény, sokan a jövő mindenre alkalmazható alapanyagának tartják.

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Ajánlataink

Kövess minket a Facebookon is.