A tevékenységi kör bejelentése az első lépés, ez köztudott és szinte mindig teljesül is. A kedvtelési célú hajókhoz jellemzően bérbeadással vagy oktatással kapcsolatos tevékenységi körök kapcsolhatók, ilyenek például a „Sétahajó, kajak/kenu, vitorlás hajó kölcsönzése” a „Hajó- és vitorláshajó-vezető képzése”. A hajót vásárló gazdasági társaságnak már az adásvételkor rendelkeznie kell megfelelő tevékenységi körrel.
Kedvtelési vagy gazdasági cél?
A hajók „kedvtelési célú” elnevezése EU-s jogszabályi kategória, amit a magyar lajstromrendelet is átvett. A hajó gyári CE bizonyítványa tanúsítja ezt, a hajózási hatóság Regiszteri Osztálya is így tartja nyilván. Ilyen hajót vehetnek magánszemélyek és gazdasági társaságok is. Ha egy gazdasági társaság vásárolja meg üzleti céllal, a törvényi és lajstrombéli besorolása ettől még „kedvtelési célú” kishajó marad. Sajnos a visszajelzések szerint az adóhatóság a kedvtelési célú minősítés és a gazdasági célú üzemeltetés közötti kérdéseket is vizsgálja újabban.
Mitől lesz gazdasági célú a használat?
A hajózási engedély kiváltásától, amit a hajózási hatóság Engedélyezési és Ellenőrzési Osztálya ad ki. Ez folyamat második lépése, ami sajnos nem köztudott, és amit a céges hajóvásárlók nagy része – tisztelet a kivételnek – bonyolultsága miatt elmulaszt megtenni. Itt válik érdekessé a NAV kérdése, hiszen a vonatkozó előírások szerint egy szakhatósági engedélyhez kötött tevékenység csak akkor gyakorolható, ha ezzel az engedéllyel rendelkezünk. Ez a szakhatósági engedély jelen esetben a hivatalos hajózási (charter) engedély, ami minden gazdasági célú hajós tevékenységhez (tehát nem csak charterhez) törvényileg kötelező.
Hogyan szerezhető be a hajózási engedély?
Az engedélyt új hajók esetén a lajstromozás után, a hajólevél birtokában lehetséges beszerezni. Az engedélyezési folyamat bonyolult, számos feltétele van, így ezt mindenképp fontos időben elindítani. Alapvetően két módja van: saját engedély kiváltása, vagy egy már meglévő engedélyes vállalkozás üzembentartóként való bevonása. Saját engedély esetén a kötelező feltételek közül a nullás igazolásokon, kérelmeken, nyilatkozatokon túl a legfontosabb a hajózási üzemeltetési vezető megbízása lesz. Ez a külön végzettséggel rendelkező szakember felel a tevékenységért hivatalosan. Már meglévő engedélyes üzemeltető bevonása a másik opció, de ez felvethet bizonyos jogi kérdéseket, ugyanis ilyenkor az üzemeltető engedélye alá kerül be a hajó és hivatalosan bejegyzett üzembentartói jogot kell kapjon a tulajdonostól.
Mi a teendőnk?
Eddig nem volt elterjedt gyakorlat arra, hogy a NAV a hivatalos hajózási engedélyek meglétét és a gazdasági célt kiemelten vizsgálná, de a tendencia most változni talán látszik. Mivel a jogszabályi előírás egyértelmű, ha a céges hajót üzemeltetünk, de hajózási engedélyünk még nincsen, érdemes mielőbb lépni az ügyben.