Mindezt az Európai Unió Erasmus+ alapjának támogatása tette lehetővé, amelynek révén tíz ország száz-száz gyermekét hívták meg egy angol nyelven tartott online rendezvényre – számolt be róla a Likebalaton.hu. Az Erasmus + programban résztvevő magyar szervezők úgy döntöttek, hogy közvetlenül a vízparton nyújtják az első élményeket a 12-16 év közöti fiúknak és lányoknak.
Átadták a vízen járás örömét
A szervező Túravitorlás Sportklub kiváló partnerekre talált a Magyar Vitorlás Akadémia, valamint a Balaton legújabb kikötőjének, a Kékszalag PORT vezetőinek személyében, akik felkarolták a kezdeményezést, helyszínt biztosítottak, és a sportághoz kapcsolódó kiegészítő programot szerveztek.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy minél több olyan gyermek ismerkedhessen meg ezzel a gyönyörű sportággal, akikkel reményeim szerint akár versenyzőként, akár szabadidős vitorlázóként találkozhatunk a tavon. Az Erasmus+ programja éppen ezt tűzte zászlajára, hogy még szélesebbre nyissa a vitorlázó közösséget,
és elérhetővé tegye azon fiatalok számára is, akik még esetleg nem ismerik sportágunkat
– fogalmazott Náray Vilmos, a program szervezője, a Túravitorlás Sportklub elnöke.
– Nagy örömmel fogadtuk a szervezők felkérését, mely szerint a Magyar Vitorlás Akadémia Vitorlázz Itthon programja csatlakozzon a kezdeményezéshez. Hisszük, hogy a szabadidő eltöltésének egyik legjobb módja, ha vízen vagyunk. Ezt a nézetet és a vele járó életérzést pedig nagy örömmel szeretnénk átadni a legfiatalabbaknak is. Bízom benne, hogy az itt lévő fiúkkal és lányokkal még sok közös programban vehetünk részt – mondta el Szépvölgyi István, a Magyar Vitorlás Akadémia NKft. ügyvezetője.
– A Kékszalag PORT nem csupán egy hajóparkoló, hanem egy megállópont és szabadidőközpont, melynek célja, hogy minél többekkel megismertesse a vízen járás örömét. Jó volt látni, ahogy benépesül a kikötő területe a vitorlázás iránt érdeklődő fiatalokkal, reméljük, hogy még sok ilyen kezdeményezés mellé oda tudunk állni – véli Holczhauser András, a Kékszalag PORT vezetője.
Megtanultak csomót kötni
A gyerekek a Zoom-konferencia előtt Berecz Zsomborral szelfizhettek, közelről is megcsodálhatták olimpiai érmét, a beszélgetés után pedig megismerhették a több mint száz hajót befogadó vitorlás kikötőt,
szakavatott vezetők segítségével feljuthattak két nagy vitorlás fedélzetére, és megtanulhatták, miként kell szakszerűen használni egy mentőmellényt, vagy éppen csomót kötni.
A bátrabbak egy vitorlás szimulátoron gyakorolhatták egy kishajó kormányzásának rejtelmeit is, és megtekinthették a Kékszalag PORT-ban lévő vitorlás sporttörténeti kiállítást is.
Mindez csupán első felvonása annak az „Európai Álom Kupa” elnevezésű Erasmus+ programnak, amelynek elsődleges célja, hogy a Covid utáni időszakban ismét népszerűsítse a fiatalok között a mozgást, a sportolást – jelen esetben a vitorlás sportág ismertetésén keresztül.
Tíz ország iskolásai – köztük holland, német, belga, olasz, bolgár és magyar fiatalok – hallgathatták meg Berecz Zsombor előadását arról, hogy milyen kihívásokkal néz szembe egy élsportoló, és milyen munka rejlik a siker mögött.
Ugyancsak erről beszélt az ezer fős hallgatóság számára tartott online konferencián Odine van Aanholt világbajnok holland vitorlázónő, Conrad Colman új-zélandi földkörüli vitorlázó (aki nem mellesleg Fa Nándor társa volt egy kétszemélyes földkerülő vitorlásversenyen 2016-ban), és Seth Godin amerikai bestseller író.
A Garda-tóra is mehetnek
A projekt további állomása egy vitorlázó nyílt nap lesz, amikor az iskolások már a vízen is megtapasztalhatják a sportág szépségeit, illetve egy két hetes edzőtábor és verseny a Garda-tavon,
amelyen a tíz résztvevő ország gyakorlott fiatal vitorlázóinak nyílik majd lehetősége egy fantasztikusan gyors, modern, víz feletti hordszárnyakon (foil-okon) száguldó vitorlás kipróbálására.
Nyitókép: Náray Vilmos – hivatalos