Világbajnok!

Vadnai Benjámin az élen végzett az argentínai Laser 4.7 világbajnokságon

 

phoca_thumb_l_81_2
A magyar vitorlázás egyik legszebb sikerét érte el Vadnai Benjámin, amikor a Laser 4.7 világbajnokságon Buenos Airesben az első helyet szerezte meg. A vb-n 86 hajó indult. Vadnai Pétert, Benjámin édesapját és menedzserét hazaérkezés után kérdeztük a részletekről.
– A világbajnokság megszervezéséhez már tavaly nekiálltunk, hogy a lehető legoptimálisabb körülményeket tudjuk biztosítani Benjinek. A megfelelő, nyugodt, helyszínhez közeli szállás, a felszerelések (extra méretű felső tagok és vitorlák) szállítása, a motoros bérlése stb. és főleg Benji felkészülése jól sikerült. Míg testvére, Jonatán az új-zélandi világbajnokságon versenyzett januárban, ő kiváló körülmények között edzett, majd februárban a Sail Coach csapatával készült három hétig a franciaországi Bandolban.
– A világbajnokságra 10 nappal korábban érkeztünk, ahol a Sail Coach csapat tagjaival, és a csatlakozó török, szingapúri, argentin versenyzőkkel folytak az edzések. A helyszíni felkészülés alatt szerencsénk volt, mert majdnem minden irányú és erősségű szélben vitorlázhattunk, megismertük az áramlást. A hullámzás sem volt szokatlan, mert a vízmélység a balatonihoz hasonlóan kb. 3 m. A víz színe és állaga furcsa volt, mert a helyszín, a La Plata deltája, 80 km széles folyótorkolat. A tejeskávészínű vízben gyakran úszkáltak uszadékok, szemétmaradványok.
– Az edzőtábort követően 2 pihenőnap, felmérés következett. Az első három nap futamai É-i, K-i, gyenge 5-8 csomós szélben, erős áramlásban zajlottak. Egy számunkra ismeretlen brazil versenyző vezetett, de szerencsére Benji tudta a gyengeszeles versenyzőkkel tartani a lépést, ami jó előjel volt, mert tudtuk, ha erősödik a szél, ők valószínűleg hátrébb kerülnek. A negyedik, utolsó kvalifikációs napon 10-12 csomós DK-i szélben át is vette a vezetést, és elsőként jutott be az aranycsoportba.
– A final race futamai ideális vitorlázóidőben, 10-14 csomós ÉNy-i szélben zajlottak, Benji a kilencedik futamban szorult helyzetből szépen javított, hátszélben nagyon jól kihasználta az áramlást, és ezzel a 4. helyre feljött, ami az olasz Maximilian Kuersternek, fő ellenfelének nem sikerült. A 10. futamot szép rajt után megnyerte, ezzel 8 pontra növelte az előnyét. Mivel egyenletesen vitorlázott, ellenfelei közül neki volt a legjobb kiesője, az utolsó napon a feladata már csak az volt, hogy legalább az egyik futamban az első tízben meg kellett előznie az olaszt. Ezt a 11. futam 2. helyével teljesítette, így az utolsó futamon már nem kellett volna elindulnia. Mivel a rendezők a vízen többször adtak a korai rajtosokkal kapcsolatban téves információkat, úgy döntöttünk, hogy az utolsó futamot is teljesíteni kell. Mikor ez is sikerült, akkor már örülhettünk a végső győzelemnek. Az olasz az utolsó futamban fegyelmezetlenül vitorlázott, és így a második a spanyol Rodriguez Perez Nahuel lett. Benji győzelme elsősorban fegyelmezett vitorlázásának, a jó hátszeles technikájának köszönhető. Minden szélben a mezőny elejével tudott haladni, jól kihasználta az áramlás adta lehetőségeket.

Benji
Már régóta nem kérdés, hogy Vadnai Benjámin – azaz Benji – a honi vitorlázás egyik legnagyobb ígérete. Évek óta korosztálya élvonalában vitorlázik, mostani Laser 4.7-es világbajnoki elsősége pedig egyfajta megkoronázása eddigi pályafutásának. Soha magyar utánpótláskorú vitorlázó nem jutott ilyen magasra a Laser osztályban – és másutt sem. A nemzetközi példák pedig azt mutatják, hogy aki ilyen szintre emelkedett ebben a korban, abból jó eséllyel világklasszis felnőtt sportoló lesz. Adott esetben világ- vagy olimpiai bajnok.
Ahhoz viszont, hogy a karrier töretlenül folytatódjon, olyan anyagi, technikai és szakmai háttérre lenne szükség, amelyet eleddig egyetlen hazai tehetségnek sem sikerült biztosítani. Benji idáig rendkívüli szülői segítséggel és igaz, növekvő, de összességében a vetélytársakhoz képest elenyészően csekély klub-, szponzorációs és szövetségi háttérrel jutott el. Ne köntörfalazzunk: a további fejlődéshez minden eddiginél többre lesz szükség, ellenkező esetben nevelődik egy újabb, a nemzetközi mezőny második feléhez tartozó vitorlázó, akinek nemhogy olimpiai éremre, hanem még pontszerzésre sem igen lesz esélye.
Pedig Benjiben ott az isteni szikra! Ha sikerülne világszínvonalú körülményeket teremteni neki – és a többi ügyes gyereknek –, akkor 2016-ban nem pusztán az lenne ismét a kérdés, hogy lesz-e a magyar vitorlázásnak olimpiai kvótája. E pillanatban nem tudok a sportág számára szebb közös feladatot kigondolni, mint azt, hogy teremtsük meg ennek a lehetőségét. Rengeteg pénzről, többéves távlatban tízmilliókról van szó, amely a vitorlázás jelenlegi helyzetében elképzelhetetlenül sok. Ehhez egyrészt szponzorok kellenek, akik hosszú távon képesek gondoskodni egy-egy tehetség pályájának egyengetéséről, másrészt a magyar vitorlázás vezetőinek is képesnek kell lenniük arra, hogy a rendelkezésre álló erőforrások elosztásakor biztosítsanak elsőbbséget azoknak, akik nemzetközi színvonalú korosztályos eredményeket hoznak, és támogassák azokat a klubokat, amelyek ilyen versenyzők kinevelésére képesek.
Ha Benji és társai (nota bene, a kisebbik Vadnai gyerek, Jonatán is ígéretes eredményeket hoz) sikeresek maradnak, akkor ebből mindenki profitálhat, hiszen végre kiléphetnénk a hazai „szimpatikus, ám jelentéktelen” sportági megítélésből…

 

Képgaléria:

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink